четвъртък, 10 декември 2009 г.

Унгария - от падането на желязната завеса до присъединяването към Шенген

Еуфоричната нощ на отварянето на границата - 10.9.1989 г.


Изложбата „Свобода и демокрация” гостува в Парк-музей „Владислав Варненчик”

Изложбата „Свобода и демокрация”, посветена на двадесетата годишнина от демократичните промени в Република Унгария, ще бъде открита в 16 ч. на 15 декември 2009 г. в залата за временни изложби в Парк-музей „Владислав Варненчик”.

След като бе представен в Унгарския културен институт в София, фото-разказът за пътя на унгарците към свободата - от падането на желязната завеса до присъединяването им към Шенген, ще гостува във Варна до края на годината.Събитието е част от съвместните инциативи между Посолството на Република Унгария, Унгарския културен институт и Парк-музея и се осъществява с личното съдействие на Нейно Превъзходителство извънредния и пълномощник посланик на Унгария г-жа Юдит Ланг.

Политическите и социални промени, резултат от процесите на демократизация в целия източен блок са сходни, но Унгария, както всяка екс-комунистическа страна извървява пътя към свободата и демокрацията по свой собствен начин.
Двадесетте табла показват множество фотографии от ключови за промяната събития и дават богата историческа информация за тях. Представени са революцията от 1956 г., потушена с оръжие от Съветската армия и последвалата „нежна диктатура”, както и потъпкването на опитите за налагане на „социализъм с човешко лице” в Чехословакия.
Впечатлява лозунгът от началото на 1960-те години „Който не е против нас, е с нас”. ТКЗС-та и домашното производство в страната създават качествено продоволствие на храни, което Западната преса нарича „гулаш-комунизъм”, а поради относителната духовна и културна свобода Унгария се споменава като най-веселия кът на източния лагер.
Фото-разходката продължава през 80-те години от миналия век - страната вече е сериозно задлъжняла, изход от това става членството в Международния валутен фонд и Световната банка.
Австрийският външен министър Алоис Мок и унгарският му колега Дюла Хорн прерязват желязната завеса на 27 юни 1989 г.

През август 1989 студената война напълно приключва. След политическото решение от 28 февруари 1989 през април започва разрушаването на желязната завеса - по унгарската граница тя пада окончателно през август 1989 г. Същия месец опозиционни организации организират „пикник” на унгарско-австрийската граница. Хилядите участници приветстват паневропейската идея за Европа без граници. В съответствие с предварителното споразумение между Будапеща и Виена е отворен временен ГПП, през който в Австрия за един следобед преминават 700 източногермански граждани.
Унгария извади първата тухла от берлинската стена”, смята германският канцлер Хелмут Кол.
Отварянето на границата на 11 септември 1989 г. от унгарското правителство предизвиква ефекта на доминото - това решение допринася съществено за падането на комунистическите режими в Централна и Източна Европа.

Това не би могло да се случи без програмата за преустройство на Михаил Горбачов, но на практика и без действията на смелото унгарско правителство начело с Миклош Немет, което поема голям риск. „Не бива да забравяме, че тогава още е валидно ялтенското споразумение и в Унгария са дислоцирани 100 хиляди съветски войници” , казва в речта си д-р Ищван Хорват- тогавашен посланик на Унгария в Бон, произнесена на конференцията „Първата тухла от берлинската стена” в Будапеща.

Изложбата отбелязва и други важни събития в най-новата история на Унгария като присъединяването към НАТО и членството в ЕС (от 1 май 2004 г.).От 21 декември 2007 г. Унгария е част от Шенгенската зона и за унгарците вече няма лични проверки по границите на страните от ЕС.
През 2008 г. отпадането на изискването за американски визи в известен смисъл е последната стъпка от премахването на желязната завеса.

Заповядайте в Парк-музей „Владислав Варненчик”
бул. Янош Хуняди 55, Варна
раб.време – 9 – 17 ч.тел. 052 74 03 02
е-мейл: vl.varnenczik@abv.bg

вторник, 17 ноември 2009 г.

На 10 ноември 2009 г. бе отслужена ПАНИХИДА за загиналите на 10.11.1444 г. християнски воини. На православния и католическия ритуал присъстваха дипломати, представители на областната и общинската власт както и множество граждани, дошли да отдадат своята почит. Участва Флотският духов оркестър. Пред мавзолея на крал Владислав беше построен почетен караул.

Венци и цветя в мавзолея на крал Владислав и на паметника на Янош Хуняди поднесоха Областният управител на Варненска област – г-н Данчо Симеонов, кметът на Варна – г-н Кирил Йорданов, Началник щаба по подготовка на ВМС – контраадмирал Пламен Манушев, Нейно Превъзходителство извънредният и пълномощен посланик на Република Унгария в София – г-жа Юдит Ланг, Първият съветник в посолството на Република Полша – г-н Войчех Галонска, Техни превъзходителства Генералните консули на Украйна и Руската федерация – г-н Пасичник и г-н Соловьов, почетните консули на Унгария, Чехия и Словакия – г-н Йорданов, г-жа Боевова и г-жа Благоевова, както и кметове на всички райони на гр. Варна. Накрая почетната рота премина в тържествен марш пред присъстващите.
След ритуала официалните гости с голям интерес разгледаха постоянната музейна експозиция и графиките на Борислав Кузманов в обновената зала за временни изложби.

В деня на отворените врати над 300 граждани посетиха музея и разгледаха безплатно музейната експозиция.

Публика от над 1000 души гледа историческата възстановка "Последната битка на краля"

На 8 ноември 2009 г. в Парк-музей ВЛАДИСЛАВ ВАРНЕНЧИК пред повече от 1000 граждани Сдружение „ЧИГОТ” представи спектакъла-историческа възстановка „ПОСЛЕДНАТА БИТКА НА КРАЛЯ”.

С това започна честването по повод 565 – та годишнина от „паметната битка на народите”. Благодарение на финансовата подкрепа на ОБЩИНА ВАРНА, г-н Михов – Почетен консул на Бразилия и Полския клуб – Варна, музеят „Вл.Варненчик” отбеляза годишнината от битката, състояла се на 10.11.1444 г., в която за освобождението на България, Балканите и Югоизточна Европа от османската експанзия загива полско-унгарският крал Владислав ІІІ Ягело. На територията където днес се намира Парк-музей „Владислав Варненчик”, се разиграва последното сражение между 20-хилядната съюзническа християнска армия, предвождана от крал Владислав и три пъти по-многобройните османо-турски войски на султан Мурад ІІ. Християнските войски се състоят от унгарци, поляци, чешки хусити, словаци, хървати, рутени, босненци, папски рицарски кръстоносен отряд и влашки конници.

Рицарският спектакъл с участието на „Чигот”, който ни връща към съдбовното за България и Европа сражение, тази година бе обогатен с нови и интересни моменти.
Въздействащият музикален съпровод, както и множеството образователни елементи и демонстрации, спечелиха овациите на многобройните зрители.Преди началото на битката диктор представи на публиката участниците - типични бойни единици от състава на двете войски. За присъстващите бе интересно да научат повече за функциите и снаряжението на тежковъоръжените европейски рицари, хуситите, войнуците, еничарите, османските воини, акънджиите (конна войска) и азебите (пехота). Четецът обясняваше развитието на бойните действия. Битката започна с обстрел с лъкове и защита с бомбарди на локализираните във вагенбурга християни и продължи със сблъсъци по фланговете и атаки в центъра на бойното поле. Кулминацията на сражението бе когато лявото крило на съюзната армия бе обкръжено и притиснато от турската войска. Хуняди се втурна на помощ и отблъсна атаката. В това време Владислав се сражаваше в най-гъстите редици на враговете, в центъра на еничарското каре. Когато младият крал бе съвсем близо до султана, еничар повали Владислав на земята и с един замах „отряза”главата му. Тази смърт реши изхода от битката.

Силно въздействаща е последната сцена от спектакъла, когато всички воини-участници със запалени факли изкачват могилата над мавзолея на крал Владислав Варненчик и отдават почит с едноминутно мълчание.За децата в публиката, може би най-вълнуващ е моментът, когато след битката се снимат за спомен редом с храбрите рицари и могат да докоснат истински меч, щит, ризница и шлем.

* Снимките са любезно предоставени от фотожурналиста Цветомир Трънков.

вторник, 27 октомври 2009 г.

Честване на 565-та годишнина от варненската битка




Парк-музей
ВЛАДИСЛАВ ВАРНЕНЧИК
Ви кани на честване по повод
565 години от варненската битка




Заповядайте на 8 ноември 2009 г. в 16 ч. на историческа възстановка „ПОСЛЕДНАТА БИТКА НА КРАЛЯ” – с участието на Сдружение „ЧИГОТ”.
В 17.30 ч. е откриването на изложбата на известния варненски график Борислав Кузманов.


На 10 ноември 2009 г. в 15 ч. ще бъде отслужена ПАНИХИДА за загиналите - православен и католически ритуал, почетен караул. Ще бъдат поднесени венци в мавзолея на крал Владислав и на паметника на Янош Хуняди.
Ще участва Флотският духов оркестър.

10 ноември ще бъде ДЕН НА ОТВОРЕНИТЕ ВРАТИ – ще имате възможност безплатно да разгледате музейната експозиция.

ЗАПОВЯДАЙТЕ!
Адрес: бул. Янош Хуняди 55, Варна,
работно време: 9 до 17.30 ч.
тел. 052 74 03 02, e-mail:
vl.varnenczik@abv.bg




ИЗЛОЖБА ГРАФИКА НА БОРИСЛАВ КУЗМАНОВ

Откриване – 17.30 ч., 8 ноември (неделя), 2009 г.,
в сградата на Парк-музей „ВЛАДИСЛАВ ВАРНЕНЧИК”
Адрес: бул. Янош Хуняди 55, Варна,
работно време: 9 до 17.30 ч.
тел. 052 74 03 02



Борислав Кузманов – един от най-известните и обичани варненски графици и дългогодишен приятел на музея „Вл. Варненчик”, представя 22 гравюри на дърво в обновената ни изложбена зала.
Показани са оригиналите на две негови творби, носещи името „Варна 1444 г.”, посветени на „съдбовната битка на народите”, фрагменти от които са използвани в експозицията на музея.
Изложбата включва и по-нови графики – предимно пейзажи и портрети, които впечатляват със своята експресивност, финес и майсторска графична техника.

Борислав Кузманов е роден през 1949 г. във Варна. Учи рисуване при Альоша Кафеджийски, завършва специалност „Графика” при проф. Евтим Томов в Национална художествена академия – София (1981 г.).
Още преди обучението си в академията, той се запознава с екипа на Парк-музей „Владислав Варненчик” и помага на скулптора Христо Боев при направата на гипсовия кон в експозицията, който и до ден днешен заема централно място и се използва за представяне на рицарски доспехи.
Борислав Кузманов работи в парк-музея 3 години, след което започва да преподава Графика в СУИДобри Христов”. Там работи и до днес.
Художникът има четири самостоятелни изложби и множество участия в национални и международни биеналета на графиката.Носител е на първа награда на НХИ „Човекът и морето”, награда от конкурса за гравюра на дърво – едногодишна стипендия на фондацията „Полок-Краснър” и др.
Негови творби са притежание на колекционери в страната и чужбина.
Живее и твори във Варна.



Борислав Кузманов - Варна 1444 г., гравюра върху дърво



Борислав Кузманов - Автопортрет, гравюра върху дърво




Борислав Кузманов - Пейзаж, гравюра върху дърво



За Варненската битка - 1444 г.:


Битката при Варна би трябвало да се отбележи като военно събитие с отзвук в цяла средновековна Европа, повлияло на съдбата на Балканските народи и народите от Югоизточна Европа, събитие, което буди интерес и днес със своята значимост.

Парк – музей на бойната дружба -1444 г., Варна (известен сред българската и чуждестранна общественост като Музей „Владислав Варненчик”) е „най-европейският” военен музей на България по своята тематика и експозиция.
Разположен в центъра на бойното поле, където се е състояла съдбовната за България, Балканите и средновековна Европа варненска битка, музеят притежава най-богатата и уникална държавна колекция от средновековно българско, европейско и турско снаряжение и въоръжение.

Пред лицето на голямата опасност народите на Европа се консолидират и изпращат своите обединени християнски войски да спрат османската инвазия. Тук, на бойното поле край Варна, загиват повече от 10 000 християнски воини.
Те жертват живота си в името на общата Европейска цел – СВОБОДАТА.

Варненската битка носи сложни и нееднозначни послания към новото време.
Преди 565 години тук се срещат два свята – светът на рицарска Европа, откриваща прозорец към новата духовност на Ренесанса и една чужда на християнството религиозна доктрина и начин на живот.

Този последен поход на Средновековието е едновременно и първият съюз на народите на новото време срещу османците, показващ и първите промени в организацията на армията, въоръжението и тактическото построяване на военната операция.
Обединението пред общата опасност води до една от най-големите европейски антиосмански кампании. Посланието към днешното време от този макар и неуспешен, последен кръстоносен поход е, че разединението е пагубно за съдбата на Европа.

Варненската битка е епизод от бунтовната историята на унгарци, поляци, чехи, словаци , румънци, украинци, хървати, папски кръстоносци, епизод, с който потомците на тези славни мъже с право се гордеят.

За нас българите денят 10 ноември 1444 г. има друго измерение, защото този ден решава за векове напред трагичната ни робска участ.
Да си припомним, че България в навечерието на падането под ислямския гнет е била славна държава с хилядолетна история, имала е своята икономическа мощ, завоювани пазари, развита християнска култура, имаме първите наченки на Ренесанса (Възраждането), а османската инвазия води до унищожението на държавите от българо-византийския регион за векове напред и слага отпечатък на развитието им до наши дни.

Българите знаят и вечно ще помнят едни от най-достойните рицари на онова време - полско-унгарския крал Владислав ІІІ Ягело, славния трансилвански пълководец и унгарски регент Янош Хуняди, хуситския вожд хетман Чейка и хилядите загинали войници на варненска земя, героите, чиято слава съхранява Парк-музеят на бойната дружба – 1444 г., Варна.

*****
За ЧИГОТ – СДРУЖЕНИЕ ЗА ИСТОРИЧЕСКИ ВЪЗСТАНОВКИ:


Чигот” е сдружение с нестопанска цел, чието име произлиза от старобългарската дума за мечоносец, елитен воин.
Групата e сформирана през 2004 година и се занимава с исторически възстановки на битки, облекло, бит и въоръжение от периода на Второ Българско царство (12 – 15в.) и периода на похода на Владислав Варненчик (1443-1444 г.).
Други дейности на сдружението са изнасяне на средновековни представления, шествия, исторически лекции, изработка на исторически реконструкции (реплики и възстановки на археологически находки), организиране на лагери и пр.

Основните цели на сдружението са изучаване, пресъздаване и запазване на българската средновековна история, бит, култура и изкуство и популяризирането им пред широка аудитория както в страната, така и в чужбина. Другите цели включват подпомагане на всички, интересуващи се от българската история, сътрудничество с музеи, осъществяване на изследователска и експериментална дейност.

Досега сдружението има зад гърба си десетки възстановки на исторически събития в цялата страна, участия в градски чествания, изнасяне на лекции, както и провеждане на детски средновековни лагери. „Чигот” участва и в няколко документални филма за българската история, някои от които излъчени и зад граница.

понеделник, 24 август 2009 г.

Музеят получи скулптура - дарение от Краковския педагогически университет














Делегация от 35 преподаватели и администратори от Педагогическия университет в гр. Краков, Полша, посети Парк-музей „Владислав Варненчик”, за да връчи официално бронзова скулптура на крал Владислав III Ягело.
Творбата е дело на скулптора Густав Хадина, който присъства на връчването заедно с декана на Хуманитарния факултет на университета проф. Казимеж Каролчак.













Авторът на скулптурата г-н Хадина

Идеята за дарението се ражда преди 2 години, когато служителите от университета посещават за първи път музея „Владислав Варненчик”.
В групата е скулпторът г-н Хадина, който вижда произведенията на изкуството в експозицията и решава да създаде творба, с която да обогати колекцията.
Изработката на скулптурата (закупуването на материалите) е финансирана изцяло от универистета, а авторът е работил без възнаграждение.

По време на посещението, проф. Каролчак връчи Официално писмо до директорката на музея г-жа Емилия Петкова:

От името на общността на Педагогическия университет и Комисията за национално образование в гр. Краков имаме удоволствието да предадем на Вашия музей скулптурата на Владислав Варненчик. Надяваме се, че това ще бъде нашият малък принос в обогатяването на интериора на музея и същевременно свидетелство за съхранената памет към нашия сънародник. Пожелаваме успехи в по-нататъшната дейност на музея.

С уважение,
Проф. Казимеж Каролчак
Хабилитиран доктор на Педагогическия университет
гр. Краков











За Парк-музея „Владислав Варненчик” е чест да приеме това дарение от Краковския университет и от проф. Каролчак
, в качеството му на декан на най-големия хуманитарен факултет, където работят над 300 души персонал, преподават над 90 професори и се обучават 5000 студенти.

Приемаме този дарителски жест с голяма признателност към всички от Педагогическия университет в Краков!
15.08.2009 г.

Джон Лоутън - водещ на тв филм за Парк-музей "Владислав Варненчик"

Джон Лоутън - легендарния екс-вокалист на световно известната банда „Юрая Хийп”, се превъплъти в ролята на ТВ водещ, представящ туристическите забележителности на Варна и България

Режисьорката Мартина Чачевска и снимачен екип от телевизия „Скат” посетиха Парк-музей „Владислав Варненчик”, за да заснемат най-интересните места в музейния комплекс, както и уникални експонати от музейната експозиция.
Те работят над създаването на рекламен филм за Варна, възложен от кмета на град Варна г-н Кирил Йорданов.
Продукцията е изцяло финансирана от Община Варна и представя символите на морската столица и най-интересните за чужденците забележителности на града.
Филмите са замислени като своеобразен гид за чуждите туристи и имат за цел да представят страната и град Варна като разказват за хилядолетната ни история и култура, които за съжаление не са добре познати дори в границите на Европа.

Целта на серията за нашия град е да покаже Варна „през очите на един чужденец”. Всички сериите от поредицата "Джон Лоутън представя България" ще бъдат излъчени в сателитната програма на ТВ „Скат”. Филмът за Варна впоследствие ще бъде тиражиран на DVD, ще се продава или ще бъде подаряван на изтъкнати гости на града ни.

Снимачния ден в Парк-музей „Владислав Варненчик” бе натоварен за тв екипа.
Истинско предизвикателство се оказа заснемането на всички забележителности в парка и интересните експонати в музейните зали.
В интервю директорката на музея г-жа Емилия Петкова разказа за земите, на които днес е разположен музея, които са били култов център от векове.
Разбира се най-запленяващата част от разказа й бе за героизма и саможертвата на воините на обединените християнски сили, които са паднали в битката за Варна преди 565 години – в името на една обща европейска цел – Свободата.

Благодарствено писмо от г-жа Кабакова - директор на Агенция за социално развитие "Вижън"

Група от деца и възпитатели от Агенцията за социално развитие – “ВИЖЪН” посети музея.
В знак на признателност, след посещението си те изпратиха Благодарствено писмо до Директора – г-жа Емилия Петкова и екипа на Парк-музей „Владислав Варненчик”. Ето какво ни пишат:

Уважаема госпожо Петкова,

С настоящото писмо изразяваме нашата искрена благодарност за Вашата социална ангажираност към децата с увреждания на територията на град Варна.
Осигуряването на безплатен достъп до музейната експозиция, любезното обслужване на персонала и безпрепятствения достъп до природата в парка доказват Вашата съпричастност, желание за обогатяване на общата култура на децата и не на последно място ангажираност към тяхната социална интеграция и признаването им като равнопоставени граждани на нашия град.

Желаем здраве и професионални успехи!!!
От името на децата, техните родители и социални асистенти – ИСКРЕНО БЛАГОДАРЯ!

С уважение: Донка Кабакова
Мениджър Детски център „Вижън Джуниър”
www.vision-bg.com
30.07.2009 г.гр. Варна

четвъртък, 16 юли 2009 г.

Polska w epoce Jagiellonów

Co ciekawego możemy zobaczyć latem 2009 r. w Parku-muzeum Władysława Warneńczyka w Warnie ?

Wystawy tymczasowe :
Polska w epoce Jagiellonów
Wystawa z okazji 564 rocznicy bitwy pod Warną











Wystawa została przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie na zlecenie Ambasady RP i Instytutu Polskiego w Sofii. Włącza ona 16 plansz w trzech wersjach językowych- bułgarskiej,polskiej i angielskiej, które dają możliwość zapoznania się z epoką Jagiellonów, i w której został zaakcentowany okres rządów Władysława Warneńczyka, jego wypraw i bitwa pod Warną w 1444 r.

Wystawę rozpoczyna plansza wprowadzająca, mówiąca o powstaniu państwa polskiego na przełomie X-XI wieku.Dalej prowadzi przez epokę rozbicia dzielnicowego w XII.XIV wieku i zatrzymuje się na epoce Jadwigi i Jagiełły oraz początku dynastii Jagiellonów.Mówi o walkach Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego z Zakonem Krzyżackim, o wyprawach Władysława Warneńczyka do Bułgarii i bitwie pod Warną.












Koncepcja i scenariusz wystawy : Roman Matuszewski – Muzeum Wojska Polskiego
Opracowanie graficzne : Monika Bielecka
Współpraca : Przemysław Radziszewski

Wystawę zorganizowano dzięki wsparciu Ambasady RP i Instytutu Polskiego w Sofii oraz Narodowego Muzeum Wojskowo-Historycznego w Sofii.

Wystawa jest darem Ambasady RP i Instytutu Polskiego w Sofii dla Parku-muzeum Władysława Warneńczyka.

сряда, 15 юли 2009 г.

ПОЛША В ЕПОХАТА НА ЯГЕЛОНИТЕ - Временна изложба

Какво интересно ще видите в Парк-музей “Владислав Варненчик”-Варна през лятото на 2009 г.?

Полша в епохата на Ягелоните
Изложба по случай 564 години от битката при Варна













Изложбата е подготвена от Музея на полската армия във Варшава по поръчка на Посолството на Република Полша и Полския институт в София.
Тя включва 16 табла в три езикови версии - българска, полска и английска, които ни запознават с епохата на династията на Ягелоните, като акцентът е положен върху периода на управление на Владислав Варненчик, неговия поход и битката при Варна 1444 г.











Изложбата започва с въвеждащо табло, което разказва за възникването на полската държава през Х-ХІ в., продължава с епохата на феодална раздробеност през ХІІ-ХІV в., спира се на епохата на Ядвига и Ягело и началото на династията Ягелони, разказва за борбата на Полша и Литва срещу Тевтонския орден и похода на Владислав Варненчик към България и битката при Варна.

От полска страна върху изложбата работиха: Роман Матушевски (Музей на полската армия във Варшава – идея и сценарий); Моника Белецка (графичен дизайн), със съдействието на Пшемислав Раджишевски. Преводачи на текстовете на български език: Вера Деянова и Светла Каранешева.

Изложбата се осъществява благодарение на подкрепата на Посолството на Република Полша в София, Полският институт в София и Национален военноисторически музей – София.

Изложбата е дарение от Посолството на Република Полша в София и Полския институт в София на Парк-музей “Владислав Варненчик” – Варна.

вторник, 14 юли 2009 г.

Музей "Вл.Варненчик" в youtube на адрес: http://www.youtube.com/user/VladislavVarnenchik

Вече можете "да ни посещавате он-лайн" в youtube на адрес: http://www.youtube.com/user/VladislavVarnenchik












Очаквайте в нашия канал, наречен на името на музея - VladislavVarnenchik видео материали с най-интересното от експозиците и събитията, организирани в парк-музея.

сряда, 8 юли 2009 г.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZWIEDZENIA MUZEUM !



PARKU –MUZEUM
WŁADYSŁAWA WARNNENCZYKA
W WARNIE

9027 Warna, bul. Janosza Hunyadiego 55, Post Box 45
tel.-fax : +359 52 74-03-02
e-mail : vl.varnenczik@abv.bg




Gdzie sie znajdujemy i co proponujemy do zwiedzania
Park-muzeum Władysława Warneńczyka położony jest w zachodniej części Warny, na miejscu bitwy z 10 listopada 1444 r., podczas której za wolność Bałkanów i południowo-wschodniej Europy ginie polsko-węgierski król Władysław III Jagiellończyk.
Sam park o powierzchni ok. 3 ha zalesiony jest unikalną roślinnością , stwarzając tym wspaniałe możliwości relaksu i krótkotrwałego wypoczynku.
W jego teren bardzo dobrze wpisują się : symboliczne, powstałe w 1935 r. mauzoleum króla Władysława; pomnik Janosza Hunyadiego; najstarszy,zachowany do dzisiaj pomnik
poświęcony królowi i jego rycerzom; dwie mogiły trackie z IV w.p.n.e., w jednej z których znajduje się grobowiec wodza i budynek muzeum. W znajdującej się tam ekspozycji zwiedzający mogą zobaczyć znalezione na polu bitwy broń i uzbrojenie z XV wieku, polskie zbroje rycerskie, współczesne dzieła sztuki ,których twórcy zostali zainspirowani tematem bitwy warneńskiej, itp.Ekspozycja muzeum specjalne miejsce oddziela głównemu dowódcy Janoszowi Hunyadiemu.
Muzeum dysponuje salą do wystaw.Obecnie tam urządzona jest wystawa Polska pierwszych Jagiellonów przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.


Zwiedzanie muzeum
Muzeum proponuje jako usługę turystom polskim podczas zwiedzania, na żywo przewodnika w j.polskim, w cenie 10.00 lv. lub bezpłatne korzystanie z zeszytów, z przetłumaczoną na j.polski ekspozycją .

Godziny otwarcia
Muzeum jest czynne codziennie w godz. od 9.00- 17.00.

Bilety wstępu
Bilety wstępu : dla uczniów – 1.00 lv.; dla dorosłych: 2.00 lv.


Przy centralnym wejściu do parku, do mauzoleum i do budynku muzeum znajdują się rampy dla inwalidów, jak również na terenie parku WC.

Transport

Transport miejski zapewnia wygodny dojazd do muzeum z centrum Warny linią autobusową nr 22 oraz trolejbusem nr 82. W sezonie letnim ze Złotych Piasków przez miejscowość Sw.Sw.Konstantyn i Elena do przystanku KAT (Policja Drogowa) kursuje bezpośrednio linia autobusowa nr 209.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZWIEDZENIA MUZEUM !

четвъртък, 2 юли 2009 г.

Писмо от Илиана Йорданова - Директор на "Игралница-занималница" по повод на Еньовден в Парк-музей "Вл. Варненчик"

Здравейте,

Много благодаря за поканата и за прекрасното тържество!
Децата бяха много впечатлени и не спираха да разказват за празника. У дома монетката в здравеца беше грижливо прибрана :)

Знаете ли, много се радвам за инициативите, които ще привлекат децата в музея. Когато им е интересно, когато са преживели нещо забележително за тях там - оживял празник, тайнственото присъствие на рицарите, легендата на древна битка - това се помни и след години те ще доведат сами своите деца, а това е важно.
За съжаление много от нашите музеи са места, където се стъпва тихо, слушат се беседи и не се пипа нищо. За да се превърне музеят в незабравимо място за децата те трябва да го преживеят.
И организирането на този прекрасен Еньовден е крачка точно в тази посока.
Желая ви много успех и поддръжници! Вие имате желанието и амбицията!
А ние определено ще сме сред редовните посетители на музея :)

Благодаря много за линковете за снимки. Фотоапаратът беше създал някакъв проблем и нямахме наши снимки. Ще ги включа в диска, който получава всяко дете.
Поздрави и до нови срещи / със следващата смяна пак ще ви дойдем на гости /.


Илиана Йорданова

Директор на "Игралница-занималница"





___________

Ако желаете и Вие да споделите своите впечатления от посещението си в Парк-музей "Владислав Варненчик", моля пишете ни на е-мейл vl.varnenczik@abv.bg !
Очакваме Вашите писма и отзиви!

ИЗЛОЖБА - ЯН ХУС

Какво интересно ще видите в Парк-музей “Владислав Варненчик”-Варна през лятото на 2009 г.?




Г-жа Емилия Петкова, Директор на музея, открива изложбата за Ян Хус


В годината на Чехия в град Варна Парк-музей „Владислав Варненчик” предоставя изложбената си зала на Дружеството за българо-чешко и словашко приятелство за изложба, посветена на националния герой на Чехия – златоустия проповедник, великия реформатор и изтъкнат мислител Ян Хус (1370(1) - 6.07.1415).

През 1402 г. Хус започва да проповядва във Витлеемския параклис в Прага. Декан на Теологическия факултет на Карловия университет, а по-късно и ректор; пише философски трактати и трудове в защита правата на чешкия народ, език и култура и срещу немската хегемония. Постепенно увлича последователи от всички социални слоеве и от църковно-религиозно, учението придобива политически, национален и революционен характер. Хусисткото движение обхваща цяла Чехия.

„Обичай правдата, бори се за правдата и умри за правдата!” – този свой девиз Ян Хус защитава с цената на своя живот и живота на много съмишленици и последователи.

От 2003 г. денят 6 юли, когато Ян Хус е изгорен на кладата, е обявен за национален празник на Чешката република.

Материалите за изложбата са предоставени от музея на Ян Хус и хуситското движение в град Табор, Чехия.

Откриване на изложбата на 2.07.2009 г. В 18.30 ч. в Парк-музей „Владислав Варненчик”. Заповядайте!















Доц. Трошев, Председател на Дружеството за българо-чешко и словашко приятелство, благодари на домакина на изложбата - Парк-музей "Владислав Варненчик"







Посетители на изложбата




петък, 26 юни 2009 г.

Световноизвестният полски режисьор Кшищоф Зануси бе на посещение в Парк-музей „Владислав Варненчик”

25.06.2009
Г-н Зануси със съпругата си и Ева Рачева - Гл. специалист в Парк-музей "Вл. Варненчик"



В книгата за впечатления Кшищоф Зануси написа:
„Развълнуван от нашето общо поражение...в този привлекателен музей.”

Именитият полски режисьор сподели, че работи над проект за филм за Кралица Ядвига – първата съпруга на Владислав I Ягело.
Тя е канонизирана от Папа Йоан Павел II през 1998 г. като светица.















Сред най-успешните филмови творби на Зануси са: „Констанс”, „Семеен живот”, „Равносметка” и др. Награден е от Министъра на културата на Полша, носител е на италианската награда „Люмиер”, през 1999 г. е отличен с орден „Полония Реститута”.

През 2001 в Прага е награден за цялостно си творчество. През 2003 на венецианския фестивал получава награда от министъра на културата на Ватикана.

Посещение на Папския нунций в България Архиепископ Януш Болонек в Парк-музей „Владислав Варненчик”

20.06.2009 г.
Посещение на Папския нунций в България Архиепископ Януш Болонек в Парк-музей „Владислав Варненчик”

В Книгата за впечатления Архиепископ Януш Болонек написа:
„Аз съм много впечатлен от видяното и чутото за битката при Варна, в която са се срещнали обединените народи на централна и източна Европа с турските нашественици.Днес знаем по-добре, че за победата най-често са решаващи търпението и мъдрите преговори между страните в един конфликт. Нека добрия Бог, Господ на света и на човечеството дари загиналите рицари с вечен покой и слава!”

Посланикът на Папата в България, Архиепископ Януш Болонек е бил възхитен от експозицията на музея, мавзолея и от парка и в разговор с музейните работници е изразил желанието си отново да дойде в музея.

Предишният посланик на Ватикана в България, Джузепе Леанца също е посещавал Парк-музей „Владислав Варненчик” през 2004 г. за официалното честване на 560 годишнина от паметната битка край Варна.

четвъртък, 25 юни 2009 г.

На рицарски добродетели и природосъобразен начин на живот учи Детски лагер-школа в парка на музей „Владислав Варненчик”


ПАРК – МУЗЕЙ „ВЛАДИСЛАВ ВАРНЕНЧИК”
гр. Варна 9027, Бул. "Янош Хуняди" № 55, тел.052 74 03 02
vl.varnenczik@abv.bg


ФИЛИАЛ НА НАЦИОНАЛНИЯ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ
Ул. Черковна 92, София 1505, тел. 02 946 18 08
http://www.militarymuseum.bg/

ПРЕС
ИНФОРМАЦИЯ
PRESS RELEASE

Communiqué de presse
Снимки от празника в www.flickr.com на адрес:
http://www.flickr.com/photos/vladislav_varnenchik/sets/72157620534650684/

На рицарски добродетели и природосъобразен начин на живот учи Детски лагер-школа в парка на музей „Владислав Варненчик”

В последния ден от лагера – 24 юни, от 10 часа, ще празнуваме Еньовден – празника на билките. Заповядайте! Вход свободен















В продължение на 10 дни 20 деца от „Клуб на Млад рицар” се обучават в новопостроеното средище за средновековни занаяти в парка на музея „Владислав Варненчик”.
Младите членове на единствената в света рицарска организация към ордена на Тамплиерите (за деца до 14 години) слушат лекции за средновековната европейска история и рицарството, придобиват знания за оцеляване в градска и извънградска среда, преминават през програма за физическа подготовка.

В експозиционните зали музейните работници разказват на децата историята за героичната битката край Варна през 1444 г. и за ролята на България, която е била арена на сблъсък на християнския свят срещу османските нашественици.

Г-н Павлин ПавловВелик арбитър на Великия Приорат България, запознава децата с възникването и ролята на рицарството в средновековното общество.
Други теми, включени в обучението са моралният кодекс на рицарите-тамплиери и рицарството по българските земи.














Инструктори от дружеството за исторически възстановки „Чигот” учат децата да строят палатков лагер, да палят огън, демонстрират им техники на фехтовката, средновековни оръжия и снаряжение. Практическите занятия включват демонстрация на средновековни занаяти - изработката на средновековен щит и кесии.
И всичко това е съчетано с игри, спорт и отдих сред природата.














На 24 юни, сряда, от 10 часа в парка на музей „Владислав Варненчик” ще празнуваме Еньовден – денят на лятното слънцестоене и патронен празник на билкарите
. Към младите рицари от лагера очакваме да се присъединят преподаватели и ученици от варненските училища. Както изисква традицията, ще изплетем еньовски венец от билки, под който за здраве ще преминат децата.

Отбелязването на празника е част от Националната програма на граждански инициативен комитет „Петър Димков” – „ЕНЬОВДЕН – ПРАЗНИК НА БИЛКИТЕ” за популяризиране на природосъобразен начин на живот сред децата и младежта, в противовес на дрогата, насилието и други негативни прояви.

На Еньовден, в 11 часа детския лагер-школа ще бъде официално закрит от Негово Превъзходителство Великият Приор на Велик Приорат България към Ордена на Рицарите Тамплиери от Йерусалим г-н Румен Ралчев. Той ще връчи грамоти и награди на участниците.

ЗАПОВЯДАЙТЕ НА ЕНЬОВДЕН В ПАРКА „ВЛАДИСЛАВ ВАРНЕНЧИК” - едно от най-красивите места за отдих в град Варна. Планът на парка е на Антон Новак – създател на Морската градина.
Площта от 30 декара е залесена с уникална растителност и предлазполага за чудесен краткотраен отдих.

На територията на парка отлично се вписват символичният мавзолей на крал Владислав, построен през 1935 г.; паметникът на Янош Хуняди; най-старият запазен до днес паметник на крал Владислав и неговите рицари; двете тракийски могили от ІV в пр. Хр. (в едната от които се намира гробница на тракийски вожд) и музейната сграда с постоянна експозиция.

Паркът е отворен за варненци и гости на града всеки ден от 9 до 17 часа – Вход свободен.

· Парк-музей „Вл. Варненчик” -телефон за информация: 052 74 03 02

· СНИМКИ С РЕЗОЛЮЦИЯ ЗА ПЕЧАТ:
Моля, пишете ни на: vl.varnenczik@abv.bg, за да ви изпратим снимки

Варна, 18 юни 2009 г.
Парк-музей „Владислав Варненчик”

Моля, ако се нуждаете от допълнителна информация, свържете се с:

Г-жа Емилия Петкова, Директор на Парк-музей „Владислав Варненчик”, Варна
Тел. 052 74 03 02, 0899 87 56 17, e-mail: vl.varnenczik@abv.bg
Г-ца Добринка Христова, Връзки с Обществеността,
Тел. 088 44 05 997, e-mail: dhristova@yahoo.com